Bonab-News


Yenə gəlir nazlı bahar nazlı yaz

Hamının yazısını bu il yağlı yaz

Jan sağlığı cib varlığı ölüm az

Mehrıban Allahım belə yazı yaz


Yeni iliniz mübarək olsun

+ نوشته شده در  Mon 19 Mar 2012ساعت 12:5 PM  توسط Bonab News  | 

نوروز مبارک

خاطرات 

تار عنکبوت بود

در چهارگوشه دلم.

غصه ها

گرد و خاکی از سکوت بود

در گلوی دفترم

لای برگ برگ پوشه ی دلم

سالنامه ها

ورق ورق

قدم زدند

صفحه صفحه

جمعه را و شنبه را

رقم زدند

ماه ها یکی یکی گذشت

سال کهنه رفت و برنگشت

رفته رفته

قفل فصل ها 

کلید شد

ولباس روزهای تیره عزا

شسته شد، سفید شد

ناگهان

باخبر شدم که عید شد

جاروی بلند عشق

تارهای عنکبوت را

از چهارگوشه دلم

پاک کرد و رفت

دست دوست

کاغذ سکوت را مچاله کرد

دفترم دوباره شعر تازه گفت


برچسب‌ها: نوروز, عید نوروز, عید, تبریک نوروز, تبریک عید نوروز, تبریک عید, متن زیبا, متن تبریک عید, متن زیبا برای تبریک عید, متن تبریک نوروز, عرفان نظرآهاری, نظرآهاری
+ نوشته شده در  Mon 19 Mar 2012ساعت 11:36 AM  توسط Bonab News  | 

آخرین اخبار از مجتمع فولاد بناب

این روزها سوالات بسیار در زمینه ی سرنوشت مجتمع فولاد بناب از زبان همشهریان بنابی شنیده میشود.

شنیده ها حاکی از آن است یک شرکت زیر مجموعه 3 بانک سامان، پارسیان، و گردشگری سهام این شرکت را خریداری نموده و بدین ترتیب مجموعه تحت مدیریت محمدرضا زنوزی مالک تبریزی این کارخانه از این کارخانه جدا شده اند. از جمله شرکتهای تحت سرپرستی مجموعه مدیریتی جدید میتوان به شرکت فولاد ماهان اصفهان اشاره کرد.برچسب‌ها: بناب, اخبار بناب, خبر بناب, جدیدترین اخبار بناب, مجتمع فولاد بناب, فولاد بناب, فولادگستر, واگذاری مجتمع فولاد بناب, فروش فولاد بناب, فروش مجتمع فولاد بناب, فولاد ماهان
+ نوشته شده در  Sun 18 Mar 2012ساعت 10:11 PM  توسط Bonab News  | 

راه دسترسی 8 منطقه نمونه گردشگری آذربایجان‌شرقی تامین شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور استفاده گردشگران نوروزی از تمام جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان، راه دسترسی هشت منطقه گردشگری استان اصلاح و یا تامین شده است.

تراب محمدی تامین زیرساخت‌های مورد نیاز در مناطق نمونه گردشگری آذربایجان‌شرقی را یکی از اصلی‌ترین اقدامات سازمان میراث فرهنگی در چند سال اخیر توصیف کرد و گفت: با مشارکت خوب و چشمگیر بخش خصوصی سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این مناطق انجام گرفته است.

وی یادآور شد: تامین راه دسترسی منطقه نمونه گردشگری قره‌قشون بناب، حاشیه سد ستارخان اهر، ویلاهای کوهستانی جلفا و تامین راه دسترسی غار هامپوئیل مراغه بخشی از این مناطق گردشگری را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی افزود: همچنین راه دسترسی روستای اردهای سراب، آبگرم لیقوان تبریز، حاشیه سد اونلیق میانه و جاده سلامت شهرستان هشترود نیز برای استفاده آسان گردشگران نوروزی تامین شده است.

محمدی همچنین موزه‌های آذربایجان‌شرقی را با توجه به دارا بودن ویژگی‌ها و اشیای منحصر بفرد نگهداری شده در آنها دارای جاذبه‌های فراوان گردشگران تاریخی و مردم شناسی عنوان کرد و گفت: در 9 ماهه نخست سال 90 بیش از یک میلیون نفر از موزه‌های استان بازدید کردند.

محمدی یادآور شد: موزه مردم شناسی جنوب سهند بناب، موزه صفوی بناب،موزه ملی آذربایجان، موزه ایلخانی مراغه، سایت موزه عصر آهن، موزه محرم، موزه زنده سفال، موزه مشروطه، موزه قاجار، موزه سنجش، موزه سنگ نگاره های مراغه، موزه مردم شناسی عشایر سراب و  تعدادی از شاخص ترین موزه های استان را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به ثبت ملی بنای  موزه آذربایجان در فهرست آثار ملی گفت: این موزه که در خیابان امام خمینی (ره) و جنب مسجد کبود تبریز واقع شده و بیشترین آمار  بازدید کننده را در طول سال نسبت به دیگر موزه ها دارد، یکی از مهمترین و قدیمی ترین موزه های کشور  است که بیش از پنجاه سال سابقه فعالیت درخشان و ارزشمند را در کارنامه خود دارد.


برچسب‌ها: بناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, اخبار بناب, آثار دیدنی بناب, قره قشون, منطقه نمونه گردشگری قره قشون بناب, مناطق گردشگری آذربایجان, دیدنیهای آذربایجان, موزه صفوی بناب, موزه های آذربایجان
+ نوشته شده در  Sun 18 Mar 2012ساعت 7:19 PM  توسط Bonab News  | 

عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح شهرک صنعتی بناب


عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح شهرک صنعتی بناب آغاز شد.

این تقاطع که بر روی خط آهن تبریز-تهران ایجاد خواهد شد، جهت سهولت در رفت و آمد خودروها به شهرک صنعتی بناب طراحی شده است و با توجه به فعالیتهای چشمگیر پیمانکار پروژه، در آینده ی نزدیک شاهد افتتاح و بهره داری از آن خواهیم بود.

طرح احداث جاده ی اختصاصی شهرک صنعتی بناب که از مدتی پیش آغاز شده است بدلیل عبور خط آهن تبریز-تهران به بن بست خورده بود و مسئولان رآه آهن بر ضرورت ایجاد تفاطع غیر همسطح نظیر آنچه که بر روی جاده ی اختصاصی نیروگاه حرارتی سهند بناب ایجاد شده تاکید می کردند.

شهرک صنعتی بناب بدلیل وجود واحدهای صنعتی بیشمار بویژه مجتمع بزرگ فولاد بناب و همچنین فولاد ظفر و رفت و آمد خودروهای باری نیازمند آن بود که جاده اختصاصی خود را داشته باشد که با احداث تقاطع غیر همسطح یاد شده بزودی شاهد افتتاح رسمی آن خواهیم بود.


برچسب‌ها: بناب, شهرستان بناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, اخبار بناب, خبرهای بناب, شهرک صنعتی بناب, شهرک صنعتی, شهرک صنعتی سهند بناب, تقاطع غیر همسطح, تقاطع غیر همسطح شهرک صنعتی بناب, فولاد بناب, مجتمع فولاد
+ نوشته شده در  Sun 18 Mar 2012ساعت 12:17 PM  توسط Bonab News  | 

سوخت نیروگاههای حرارتی تبریز و بناب از سال آینده گازی می شود

مدیركل اداره حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام كرد: سوخت نیروگاههای حرارتی تبریز و سهند بناب با تصویب كارگروه كاهش آلودگی هوا از سال آینده گازی می شود.

بیوك رییسی افزود براساس این مصوبه كه به تائید معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست كشور نیز رسیده است، دو وزارتخانه نفت و نیرو با رعایت اصل صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره وری انرژی، تامین سوخت نیروگاههای حرارتی تبریز و سهند بناب را مدیریت می كنند.

وی تاكید كرد: براین اساس جهت كاهش بارآلودگی شهر تبریز و بناب ، در تمام طول سال از سوخت گاز طبیعی استفاده می كنند.

وی همچنین خاطرنشان كرد: وزارت نیرو نسبت به نصب و بهره گیری از سامانه های فیلتراسیون در نیروگاههای مزبور جهت كاهش آلودگی هوا در مواقع استفاده از سوخت مازوت تا پایان سال 92 اقدام می نماید.


برچسب‌ها: بناب, اخبار بناب, خبر بناب, جدیدترین اخبار بناب, نیروگاه حرارتی, نیروگاه, نیروگاه بناب, نیروگاه تبریز, نیروگاه حرارتی تبریز, تبریز, سهند بناب, نیروگاه سهند, نیروگاه حرارتی سهند بناب
+ نوشته شده در  Sat 17 Mar 2012ساعت 5:45 PM  توسط Bonab News  | 

برج کبوترخانه بناب

+ نوشته شده در  Fri 16 Mar 2012ساعت 10:31 PM  توسط Bonab News  | 

بازدید از نمازخانه جایگاههای سوخت شهرستان بناب

در آستانه عید نوروز و به منظور آگاهی از وضعیت وامکانات رفاهی ،نمازخانه های بین راهی جایگاههای سوخت مورد بازدید قرار گرفت.

حجت الاسلام رسول یگانه پس از بازدید از نمازخانه های جایگاههای سوخت افزود که وضعیت موجود نمازخانه های بین راهی اصلا قابل قبول نیست ودر مملکت اسلامی که دین و معنویت حرف اول را می زند باید امکانات ابتدایی و مقدمات برگزاری مراسمات معنوی و عبادی مسافران عزیز بویژه در ایام نوروز فراهم گردد.

در این بازدید که از تعداد پنج نمازخانه جایگاه سوخت شهرستان انجام گرفت تذکرات لازم در خصوص ایجاد امکانات لازم در نمازخانه ها به جایگاه داران ارائه شد.


برچسب‌ها: بناب, شهرستان بناب, خبر بناب, اخبار بناب, آخرین اخبار بناب, نمازخانه, نمازخانه های بین راهی, نمازخانه جایگاه سوخت, جایگاه سوخت, جایگاههای سوخت بناب, جایگاه عرضه سوخت, جایگاههای سوخت رسانی آذربایجان شرقی
+ نوشته شده در  Thu 15 Mar 2012ساعت 9:7 PM  توسط Bonab News  | 

تونل مخفی شهر شیز

راز های سر به مهر تونل بناب كه زمانی گریزگاه شاهان و اشراف بوده؛همچنان پنهان مانده و پس از11سال در آن كاوشی انجام نشده است...

از زمان كشف تونل زیرزمینی بناب بیش از 11 سال می گذرد؛ اما همچنان این تونل با تمام روایت های مختلفی كه در مورد آن وجود دارد از جمله اتصال به شهر بزرگ و مدفون شده شیز، هیچ كاوشی در مورد آن انجام نگرفته است. باستان شناسان قصد دارند در سال های آینده كاوش های شهر شیز را آغاز كنند.

تونل زیرزمینی بناب فضایی دست كن است كه قدمت آن به هزاره های پیش از میلاد می رسد. این تونل كه از زیر شهر بناب رد می شود بیش از یك كیلومتر وسعت دارد و كسی نمی داند از كجا آغاز و به كجا ختم می شود. آنچه كه تاكنون حاصل مطالعات اندك باستان شناسان در باره این تونل بوده حكایت از آن دارد كه این تونل در گذشته برای گریز بزرگان و اشراف و شاهان هنگام محاصره شهرها مورد استفاده قرار می گرفته است.

«ماه سیما نهضتی»، رئیس دفتر باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی در این باره گفت: «روایت های متعددی درباره این تونل و اینكه از كجا آغاز شده است و به كجا ختم می شود وجود دارد. از جمله این روایت ها اتصال این تونل به شهر شیز است كه در روایت ها آمده شهر بزرگی بوده است.»
بر اساس روایت های موجود شیز، شهر بزرگی بوده است كه در هزاره های پیش از میلاد با شهرهای بزرگی چون شوش ارتباط تجاری و فرهنگی داشته است. بر اساس این روایت ها شیز در نزدیكی بناب واقع شده بود و برخی باستان شناسان معتقدند كه اگر امروز اثری از شیز باقی نمانده به این علت است كه بناب روی شهر شیز بنا شده است.
نهضتی با اشاره به این نكته كه تا زمان كاوش هیچ گفته ای نمی تواند دلیل محكمی تلقی شود، گفت: «به دلایل مختلف از قبیل دشواری در حفاری تونل تاكنون باستان شناسان موفق به كاوش در آن نشده اند. برای كاوش در این تونل نیاز به تیم های مختلفی از قبیل تیم باستان شناسی، كوه نوردی و غار نوردی است و به دلیل آنكه تاكنون این هماهنگی ها انجام نگرفته است كاوش های تونل بناب بلاتكلیف مانده است.»
او گفت: «به درخواست دفتر باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور قرار است تا كاوش در تونل بناب در برنامه های باستان شناسی  قرار داده شود و با هماهنگی میان تیم های مختلف كاوش در این تونل آغاز شود.»
روایت های مختلف درباره شهر شیز از آن حكایت دارد كه زرتشت در این شهر متولد شده است و روزگاری شیز یكی از بزرگترین شهرهای زمان خود بوده است.

هم اكنون باستان شناسان احتمال می دهند كه برخی چاه های فاضلاب خانه های بناب به داخل این تونل بریزد و به همین دلیل شروع كاوش های باستان شناسی در این تونل را ضروری می دانند.

( البته طبق شنیده ها چند تن از پژوهشگران باستان شناسی در محل حضور یافته و اقدام به کاوش در این مکان نموده اند لیکن بدلیل قرار گرفتن بخش عمده ی  این سازه در میان باغات و مزارع بنابی و عدم رضایت مالکین این املاک نسبت به انجام تحقیقات افراد مذکور از ادامه کار باز مانده اند.
در زمینه ی تونل بودن این سازه نیز توافقی بین محققین موجود نیست و نوع ساختار این بنا بیشتر به یک کاریز آب شباهت دارد تا یک تونل مخفی برای فرار).
 


برچسب‌ها: بناب, آثار تاریخی بناب, تاریخ بناب, آثار باستانی, شیز, شهر باستانی شیز, شیزگان, اثار باستانی, شهر باستانی, سپیگان, شهر سپیگان, منطقه تاریخی سپیگان, زرتشت, زادگاه زرتشت
+ نوشته شده در  Thu 15 Mar 2012ساعت 8:14 PM  توسط Bonab News  | 

پارکینگ طبقاتی الغدیر در تعطیلات نوروز بصورت رایگان دایر خواهد بود


استفاده از پارکینگ طبقاتی مجتمع تجاری الغدیر بناب در تعطیلات نوروز 91 رایگان خواهد بود.

شهرداری بناب در اطلاعیه ای اعلام کرده است استفاده شهروندان بنابی و مهمانان نوروزی از این پارکینگ طبقاتی در تعطیلات نوروز رایگان خواهد بود.

عملیت اجرایی مجتمع تجاری- خدماتی الغدیر بناب در 7 طبقه بصورت 4 طبقه تجاری-خدماتی و 3 طبقه پارکینگ از سال 85 در کنار برج تجاری بلور بناب با مشارکت شهرداری بناب و شرکت آذرسدید تبریز آغاز شده است. هم اینک پارکینگ طبقاتی این مجتمع تکمیل شده و آماده استفاده می باشد.


برچسب‌ها: بناب, شهرستان بناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, بناب نیوز, پارکینگ طبقاتی الغدیر بناب, پارکینگ طبقاتی, الغدیر, مجتمع تجاری, مجتمع تجاری الغدیر, الغدیر بناب, برج بلور, برج بلور بناب, بلور
+ نوشته شده در  Wed 14 Mar 2012ساعت 10:20 PM  توسط Bonab News  | 

تعطیلی مدارس آذربایجان شرقی


ورود موجی از گرد وغبار وضع هوای برخی از شهرستانهای آذربایجان شرقی را در موقعیت اضطرار قرار داده است . 

 طبق اعلام مرکز پایش و کنترل آلودگی هوای مرکز تحقیقات حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ، از بامداد امروز میزان گرد وغبار در شهرستان های تبریز، بناب، آذرشهر، اسکو، مراغه، ملکان وعجبشیر800 میکروگرم در مترمکعب است که این میزان در حالت استاندارد 150 میکروگرم در مترمکعب است. مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت : به علت وضع نامناسب هوا مدارس تمام مقاطع تحصیلی امروز چهارشنبه در نوبت های صبح و بعد از ظهر در این شهرستان ها تعطیل اعلام شده است.


برچسب‌ها: بناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, آذربایجان شرقی, اخبار آذربایجان شرقی, خبر, تعطیلی مدارس, تعطیلی مدارس در آذربایجان شرقی, آلودگی هوا, ذرات معلق
+ نوشته شده در  Wed 14 Mar 2012ساعت 2:19 PM  توسط Bonab News  | 

تصاویری از چهارشنبه بازار سال 90 بناب

+ نوشته شده در  Tue 13 Mar 2012ساعت 12:3 PM  توسط Bonab News  | 

برف در آخرین روزهای زمستان بناب را سفید پوش كرد


 بارش برف در واپسین روزهای زمستان مردم بناب را غافلگیر و طی مدت كوتاهی سطح معابر و خیابان های این شهرستان را سفید پوش كرد.

بارش برف كه از ظهر روز دوشنبه در این منطقه آغاز شده موجب بروز مشكلاتی در تردد مردم در سطح این شهرستان شد.

به گزارش اداره هواشناسی آذربایجان شرقی، بارش برف در اثر ورود امواج فرعی ناشی از سامانه بارشی بطور متناوب آغاز شده و موجب بروز ناپایداری در هوای منطقه شده است.

بنابر این گزارش این ناپایداری طی امروز و فردا در منطقه حاكم بوده و به علت وجود جبهه هوای گرم، احتمال افزایش دما در 24 ساعت آینده بویژه در طول روز وجود دارد.

براساس همین گزارش، ورود سامانه بارش زای دیگری از اواخر روز چهارشنبه موجب ابرناكی، وزش باد، گرد و غبار و بارش برف و باران در این منطقه می شود.

+ نوشته شده در  Mon 12 Mar 2012ساعت 8:21 PM  توسط Bonab News  | 

رسوم چهارشنبه سوری در آذربایجان


یكی از مهم ترین و در عین حال رنگارنگ ترین آئین مردم آذربایجان ،مربوط به آئین ها و آداب «چهارشنبه سوری»و «عید نوروز» است.

در اكثر نقاط ایران به خصوص آذر بایجان سه روز منتهی به آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه سوری) یعنی یكشنبه ،دوشنبه و سه شنبه را از نظر خریدهای نوروزی بسیار خوش یمن و مبارك می‌دانند از همین رو اكثر خانواده‌ها سعی می‌كنند تا خریدهای خود را در طی این سه روز انجام دهند و عصر روز سه شنبه كه به «چهارشنبه سوری»معروف گشته در كنار خانواده های خود، به جشن و اجرای مراسم ویژه می پردازند.

یكی از مهم‌ترین آئین‌هایی كه از گذشته‌های نه چندان دور در آذربایجان مرسوم بوده «پریدن از روی آتش» می‌باشد. هر چند این رسم را بعضی خرافات قلمداد كرده‌اند اما این تفکر هرگز از جذابیت و «شاد‌آفرینی» آن چیزی كم نمی‌كند

این رسم كه از اعتقادات مردم قدیم ایران باستان برجای مانده نه تنها در میان مردم آذربایجان بلكه در همه جای ایران مرسوم است اما ادبیات حاكم بر این رسم در دیار آذربایجان، از لطافت و حلاوت ویژه ای  برخوردار است. تا آنجا كه پریدن دختران دم بخت از روی آتش، مظهر «بخت‌گشایی» آنها فرض شده است:

استاد سید محمد حسین شهریار شاعر معاصر ایران و آذربایجان در این زمینه چنین سروده است:

قیزلار دییر: آتیل ماتیل چرشنبه

آینه تكین بختیم آچیل چرشنبه

همچنان كه نمی توان به احترام رسوم تاریخی، «تحفه» خانواده تازه داماد به تازه عروس را در «شب یلدا» فراموش كرد، به همان صورت نیز نمی توان عیدی خانواده عروس به خانواده دامادشان را كه از آن به عنوان «خوانچه» یاد می شود به دست فراموشی سپرد.خوانچه تحفه ای است سنتی كه به رسم عیدی توسط خانواده عروس همه ساله و بدون انقطاع تدارك دیده شده و در روز چهارشنبه سوری به خانواده داماد ارسال می‌شود

در برخی از نقاط آذربایجان كه به سنت‌های دیرین ارزش بیشتری قائل هستند، این تحفه‌ها بر روی سینی های بزرگ قرار داده شده و بر روی آنها تورهای رنگی می‌كشند،ذهنیتی كه از شنیدن نام«خوانچه» در اذهان مردم ترسیم می شود مصداق همین سینی های بزرگی است كه آن ها را بیشتر «مجمعی» می‌گویند.

محتوای این تحفه‌ها نیز بسیار جالب است، از تخم‌مرغ‌های رنگی گرفته تا شاخه‌های گل، كله قند،نبات، البسه،  آینه  آجیل و شیرینی همه وهمه از ملزومات این تحفه‌هاست.

هر چند این تحفه‌ها و «مجمعی‌ها» چندان گرانبها نیست، امّا شور و حال ناشی از تحفه‌ بردن‌های سنتی آن هم به این شكل دستمایه شادی‌ها و سرور خالصانه مردم است. به ویژه آن كه كودكان و نوجوانان با شعرها و سرودهای خویش، اجاق این آئین ها را داغ نگه می دارند.

خالق منظومه «حیدربابایه سلام» استاد محمد حسین شهریار نیز به زیبایی هرچه تمام‌ترآئین‌های عید نوروز ،چهارشنبه سوری و مراسم این ایام را چنین به نظم كشیده است:

بایرامیدی،گئجه گوشی اوخوردی

آداخلی قیز، بیگ جرابین توخوردی

هركس شالین بیر باجادان سوخوردی

آی نه گوزل قایدادی شال ساللاماق

بیگ شالینا بایرامیلیغین باغلاماق!

Bayramidi gejə guşu oxurdu

Adaxli qiz bəy jorabin toxurdu

Hər kəs şalin bir bajadan soxurdu

Ay nə gozəl gaydadi şal sallamaq

Bəy şalina bayramliğin bağlamaq


شال ایستدیم منده ائوده آغلادیم

بیر شال آلیب تئز شالیمی باغلادیم

غلام گیله قاشدیم شالی سالادیم

فاطمه خالامنه جوراب باغلادی

خان ننه‌می، یادا سالیب آغلادی

Şal istədim məndə evdə ağladim

Bir şal alib tez şalimi bağladim

Qulam gilə gaşdim şali salladim

Fatma xala mənə jorab bağladi

Xan nənəmi yada salib ağladi

Şəhriyar


برچسب‌ها: رسوم چهارشنبه سوری در آذربایجان, رسوم آذربایجان, چهارشنبه سوری, رسوم چهارشنبه سوری, شعر ترکی, اشعار ترکی شهریار, شعر شهریار در مورد چهارشنبه سوری, شعر چهارشنبه سوری, اشعار شهریار, شعر شهریار
+ نوشته شده در  Mon 12 Mar 2012ساعت 11:22 AM  توسط Bonab News  | 

شورای نگهبان امروز صحت انتخابات در حوزه ی انتخابیه بناب را تایید کرد.

پس از بررسیهای انجام شده در شورای نگهبان، صحت انتخابات در 20 حوزه ی انتخابیه که بناب نیز جزو انهاست تایید شده است.

بدین ترتیب پرونده ماراتن انتخابات بناب که در طی آن شاهد رقابت نفسگیر 7 کاندیدا بودیم بصورت رسمی بسته شد; انتخاباتی که در آن شیخ رضا باقری بنابی و ضیاءاله اعزازی بعنوان رقبای اصلی در برابر هم صف آرایی کرده بودند و طرفدارانشان نیز هم در ستادها و جلسات تبلیغاتی و هم در دنیای مجازی به تبلیغ کاندیدای مورد نظر پرداختند. 

اما از این نکته نیز نباید به سادگی گذشت که شاهد برخی شیطنت ها و تندرویها هم از سوی کاندیداها و هم طرفدارانشان بودیم.


برچسب‌ها: بناب, شهر بناب, آذربایجان شرقی, انتخابات بناب, نتایج انتخابات در بناب, انتخابات مجلس در بناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, شیخ رضا باقری بنابی, باقری بنابی, باقری, ضیاءاله اعزازی, اعزازی, اعزازی ملکی
+ نوشته شده در  Sun 11 Mar 2012ساعت 5:29 PM  توسط Bonab News  | 

طبق وعده ای که وبلاگ بینابیم در مورد قرار دادن مقاله ای در رابطه با معضلات ترافیکی شهر بناب داده بود سری به این وبلاگ زدم اما در نهایت تاسف مشاهده نمودم که این وبلاگ نیز به جمع وبلاگهای هک شده در این چند هفته پیوسته است. این وبلاگ در مدت کوتاه حضور خود در میان وبلاگهای بناب بسیار موثر عمل نمود و امار بازدید بالای این وبلاگ نشانگر عملکرد مناسب و تاثیر گذارش در حوزه خبر و اطلاع رسانی داشت. 

ضمن محکوم نمودن این اقدام که مغایر با اصل آزادی بیان بوده و باعث تاسف من و همشهریانم شده است امیدوارم دوست ارجمندم همچنان به تلاش خود در زمینه اطلاع رسانی و تحلیل رویدادهای بناب ادامه دهد.

طی صحبتی که بنده با مدیر وبلاگ بینابیم داشتم هم ایشان و هم من بر ضرورت ایجاد یک سایت خبری-تحلیلی برای منطقه تاکید نمودیم. انشاءالله در آینده ی نزدیک خبرهای خوشی را از ما خواهید شنید.

+ نوشته شده در  Sat 10 Mar 2012ساعت 12:7 PM  توسط Bonab News  | 

ایوان چهار ستونه مسجد اسماعیل‌بیگ بناب معماری زیبای دوران صفوی


رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان‌شرقی در فهرست آثار ملی اظهار داشت: ایوان چهار ستونه مسجد اسماعیل بیگ بناب نمونه زیبای معماری دوران صفوی است.

وی با اشاره به ایوان این مسجد به عنوان تفاوت عمده پلان بنا با دیگر آثار هم دوره آن گفت: مسجد اسماعیل‌بیگ پس از مساجد مهرآباد و میدان، یکی از بناهای زیبا و مستحکم بناب به شمار می‌رود که از نقطه نظر ساختمان و همچنین ایوانی که در جلوی شبستان آن ساخته شده، یکی از آثار جالب دوران صفوی است.

محمدی اظهار داشت: مصالح اصلی مسجد سنگ، چوب و آجر هستند و شیشه‌های رنگی تعبیه شده در پنجره‌های آن زیبایی خاصی در هنگام تابش خورشید به فضای داخلی مسجد می‌بخشد.

وی یادآور شد: مسجد صفوی اسماعیل بیگ بناب در تاریخ اسفند 1356 با شماره 1612 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بناب شهر کباب سنتی و دوچرخه‌سواری است که منطقه نمونه گردشگری قره‌قشون، مسجد مهرآباد، موزه سیف‌العلما، قلعه دختر و حمام تاریخی مهرآباد به عنوان موزه مردم‌شناسی و مسجد اسماعیل بیگ بخشی از شاخص‌ترین آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری آن را تشکیل می‌دهند.


برچسب‌ها: بناب, شهر بناب, بیناب, جدیدترین اخبار بناب, خبر بناب, آثار تاریخی بناب, آثار بناب, مساجد چوبی بناب, مسجد اسماعیل بیک, مسجد اسماعیل بیک بناب, دیدنیهای بناب, آثار دیدنی بناب, جاذبه های گردشگری بناب
+ نوشته شده در  Fri 9 Mar 2012ساعت 7:40 PM  توسط Bonab News  | 

گزارش تصویری از موزه صفوی بناب

امروز به اتفاق دوست و همکار ارجمندم جناب آقای علیرضا مفتوحی به موزه صفوی بناب (خانه قدیمی سیف العلماء بنابی) رفتیم و تعدادی عکس از این مکان بسیار زیبا و دیدنی تهیه کردیم. به همشهریان عزیز توصیه میکنم حتما از این مکان با با ارزش و تاریخی دیدن کنند.


مجسمه های سنگی در حیاط موزه

آبریز سفالی

سنگ یادبود بنای مسجد- دوره صفویه


تصاویر شاهنامه تهماسبی:

این تصاویر متعلق به یکی از شاهکارهای هنری ایران بنام شاهنامه تهماسبی می باشد که نسخه دستنوشت عظیم و پرتصویری است که کتابت، نگارگری، و تذهیب آن بدست گروهی از بهترین نگارگران، مذهبان، صحافان و کتاب آرایان کتابخانه دربار صفوی از زمان شاه اسماعیل اول ( حدود سال 927 هجری قمری) به نام ارمغان برای فرزند هشت ساله اش " تهماسب میرزا" شروع شده و در دوره شهریاری شاه تهماسب تا سال 937 هجری قمری ادامه بافته وسرانجام یافته است. این اثر دارای 1006 صفحه و 258 مجلس تصویر است و بدست پانزده تن از نقاشان کتابخانه دربار به سرپرستی "سلطان محمد میرزا" "میر مصور" و "آقا میرک" نقاشی و اماده شده است. هم اینک 118 برگ از اوراق مصور این اثر در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری میشود و در حدود 10 برگ نیز در موزه صفوی بناب به نمایش گذاشته شده اند.


سرباز قزلباش

زنبورک

سرباز قزلباش

نمای بیرونی موزهبرچسب‌ها: بناب, دیدنیهای بناب, آثار دیدنی شهر بناب, موزه های بناب, موزه های شهرستان بناب, آثار تاریخی بناب, موزه های آذربایجان, آذربایجان شرقی, موزه های دیدنی آذربایجان, موزه صفوی, Safavid Era, شاهنامه تهماسبی
+ نوشته شده در  Thu 8 Mar 2012ساعت 12:46 PM  توسط Bonab News  | 

قردا قصد دارم به یکی از مکانهای تاریخی و بسیار زیبای بناب برم و یه گزارش تصویری براتون آماده کنم

فردا منتظر این گزارش زیبا باشین!

+ نوشته شده در  Wed 7 Mar 2012ساعت 8:33 PM  توسط Bonab News  | 

اعطای نشان ملی به آیت الله قریشی


مراسم تقدیر از نخبگان و فرهیختگان کشور امروز سه شنبه در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و به چهار نفر از محققین برجسته کشور نشان ملی اعطا گردید.

اما انچه که این مراسم را برای ما بنابیها حائز اهمیت نمود حضور یک بنابی در جمع این چهار محقق برجسته کشوری است که مایه مباهات ما شد.


در اين مراسم به آيت‌الله سيدعلي اكبر قريشي به پاس صرف بيش از 50 سال از عمر خود در تدريس و تفسير قرآن و تاليف كتب متعدد در حوزه دين، نشان درجه يك پژوهش از سوي رييس جمهور اعطا شد.

آيت‌الله قريشي در سال 1307 در شهر بناب ديده به جهان گشود و تحصيلات مقدماتي خود را محضر پدر بزرگوارش در حوزه‌ علميه‌ بناب طي كرده و پس از آن به قم عزيمت كرد.


وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي عهده‌دار مسووليت‌هاي مختلفي از جمله عضويت در مجلس خبرگان رهبري، مسووليت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه اروميه و نمايندگي ولي فقيه در جهاد كشاورزي بود.

3 نشان دیگر به دکتر اسماعیل یزدی از قزوین، دکتر عبدالمجید کیایی از تهران، و دکتر عادل اذر از دهلران اعطا گردید.
برچسب‌ها: بناب, جدیدترین اخبار بنابT اخبار بناب, خبرهای شهرستان بناب, اخبار, آیت الله قریشی, سید علی اکبر قریشی, آیت الله علی اکبر قریشی, قریشی, سید علی اکبر قریشی بنابی, چهره های ماندگار, چهره های ماندگار ایران
+ نوشته شده در  Wed 7 Mar 2012ساعت 3:49 PM  توسط Bonab News  | 

مطالب قدیمی‌تر